Dobra komunikacja to podstawa udanej transmisji telewizyjnej

Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest zawsze najtrudniejsze, a więc mam je już poza sobą…

Tymi słowami Wisława Szymborska rozpoczęła swoją przemowę podczas odbierania literackiej nagrody Nobla. Nie sposób odmówić poetce racji. Nie pozwól więc, by Twoje pierwsze słowa podczas konferencji on-line  brzmiały:
Halo! Halo! Czy się słyszymy?

W profesjonalnej produkcji telewizyjnej takie pytania nie padają na wizji. Wszystko jest sprawdzone wcześniej. Prowadząca lub prowadzący  wydarzenie (czyli host) wie, że transmisja już się rozpoczęła i że wszystko jest ok. Jak to się dzieje? Nie ma tu żadnej magii, chyba, że mówimy o tzw. magii telewizji: Komunikacji! To jest ta część, która jest niewidzialna dla widza, a ma olbrzymi wpływ na pracę całego zespołu.

Pierwsza potrzeba to komunikaty dla hosta. Może on usłyszeć na dyskretnej słuchawce od realizatora np. 

  • Jesteśmy na wizji. – dzięki temu, nie pojawia się pytanie będące tytułem tego wpisu.  
  • 1 minuta do wypuszczenia materiału. – Host wie, że powinien zmierzać do podprowadzenia video przygotowanego na odtwarzaniu.
  • Przekroczyliśmy liczbę 10000 widzów – Na bieżąco host może odnieść się do ważnych kwestii.
  • Jesteś poza wizją masz na uchu kolejnego eksperta – Teraz host wie, że ma chwilę czasu na przywitanie się z kolejnym ekspertem i ustalenie pytań. 
  • Do zakończenia mamy 2 minuty – Czyli kolokwialne: Do brzegu!
  • Jesteśmy na wizji, ale musimy poprawić makijaż u gościa. Kontynuuj, gość jest poza wizją. – Tak, nietypowe sytuacje zdarzają się niemal zawsze (stąd nazwa – nietypowe 😉 ). Dobra komunikacja pozwala je okiełznać. 

Komunikacja z całym zespołem

dobra komunikacja to nie tylko połączenie między realizatorem i hostem. Dzięki temu operatorzy kamer wiedzą, co mają robić. Realizator ma do dyspozycji zróżnicowane kadry w różnych planach. Taka koordynacja działań jest ważna, by przekaz był atrakcyjny by można było zatrzymać widza przed ekranem. By w warstwie obrazu snuła się opowieść.

Technik – dźwiękowiec korzysta z połączenia z realizatorem audio, by przekazać informacje o stanie mikrofonów. Czy są podłączone, czy trzeba zmienić baterię czy są jakieś inne zaskakujące problemy.

Stage manager lub dyżurny planu dzięki osobistemu zestawowi słuchawki – mikrofon wie, kiedy może wpuścić gościa na scenę, kiedy sam może wejść, by coś podać hostowi lub poprawić coś na planie. 

Przy wielogodzinnych realizacjach, jak na przykład turnieje e-sportowe, nawet komunikaty o przerwach w transmisji są przekazywane takim kanałem. Dzięki temu, operatorzy i technicy wiedzą, kiedy mogą zrobić sobie wyczekiwaną pauzę.

Wszystkie rozmowy telefoniczne lub wideo połączenia mogą być słyszalne poza anteną. Goście wiedzą co nastąpi za chwilę. Nic ich nie zaskakuje. Mogą również usłyszeć przed wejściem dźwięki z materiałów filmowych, które host chce z nimi omówić na wizji. 

Podczas prób, gdy na planie przebywają osoby odpowiedzialne za budowę sceny, oświetlenia i scenografii technicy dźwiękowi mogą zainstalować głośnik z mikrofonem, który pozwala na komunikację reżyserka – wszyscy na planie. 

Każdy z tych kanałów z osobna i wszystkie razem są spięte w systemie komunikacyjnym, którego sercem jest cyfrowa matryca audio. To rozwiązanie od dawna wykorzystywane podczas profesjonalnych realizacji telewizyjnych. Producenci takich systemów prześcigają się w wyliczaniu imprez,  podczas których to właśnie ich narzędzia umożliwiły pracę bez zakłóceń całej ekipie. 


System firmy RTS w Strip Studio

My również możemy pochwalić się, że w Strip – Studio używamy systemu firmy RTS Intercoms. Jest on instalowany na wozach realizacyjnych i transmisyjnych największych stacji telewizyjnych w Polsce i na świecie. Brał udział w takich produkcjach jak Igrzyska Olimpijskie w Pekinie czy światowa premiera kinowego hitu, o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda – “Nie czas umierać”. Teraz, to rozwiązanie  jest także do dyspozycji dla Państwa, zwiększając komfort i bezpieczeństwo realizacji. 

Do matrycy podpięte są peryferyjne urządzenia, takie jak panele stołowe, w pomieszczeniach producenckich. Na nich osoby zaangażowane w produkcję mogą wybrać, które kanały są słuchane w trybie ciągłym, które doraźnie i do kogo wysyłane są komunikaty. Podobne opcje oferują przenośne,  osobiste odbiorniki, które osoby przemieszczające się na planie mają zaczepione za pasek. Operatorzy kamer korzystają z interkomów przy kamerach, które również są wpięte w matrycę audio. Czasem jednak również  korzystają z osobistych “belt – pack” ów. Jest to rozwiązanie konieczne przy kamerach pracujących na zdalnych systemach wizyjnych. Z własnych urządzeń również korzystają goście zaproszeni do studia lub host. Mają jednak niewielkie odbiorniki i nadajniki ukryte pod ubraniami. 

Dzięki takiemu systemowi, który integruje komunikaty oraz kanały audio z transmisji, zaproszeni goście na łączach telefonicznych mogą nie tylko usłyszeć, pytania przed wejściem na antenę, ale także odsłuchać materiały przygotowane do wypuszczenia przez realizatora. Dzięki temu, istnieje możliwość komentowania i odniesienia się nie tylko do pytań hosta. 

Także komentatorzy sportowi, którzy czasem mówią przez kilka godzin nie wychodząc ze studia są podpięci do całego systemu komunikacji. Korzystają oni ze stołowych paneli (tzw. baz komentatorskich). Te urządzenia dysponują dodatkową opcją pozwalającą wyciszyć mikrofon, gdy komentujący musi na przykład odkaszlnąć. 

Wszystkie osoby pracujące przy transmisji telewizyjnej lub internetowej mogą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań komunikacyjnych. Pozwalają one przeprowadzić produkcję telewizyjną na najwyższym poziomie i są koniecznością w dzisiejszym, niezwykle wymagającym świecie telewizji. 

Jeśli interesuje cię wynajem sprzętu, zapytaj o szczegóły

Scroll to top